BURSLAR


ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ BAŞARI BURSU: 

Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınav sonucuna göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) Kılavuzu’nda yer alan kontenjanlara yerleştirilen öğrencilere verilen tam veya kısmi burslardır. Kısmi burslar; %25; %50 veya %75 oranında olabilmektedir.

ÖSYS DERECE BURSLARI:

ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav sonucunda, başarı dilimleri içerisinde (örneğin; ilk 100, ilk 500 gibi) yer alan ve üniversitemizin ilgili puan türündeki bölüm/programlarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere verilen burstur.

TERCİH BURSU:

ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınav sonucuna göre; üniversitemiz önlisans / lisans programlarının ücretli, %25, %50 veya %75 burslu programlarını ilk üç (3) tercihi arasında yapan ve bu tercihlerinden birine yerleştirilen öğrencilerden %25 burslu olanların burs oranı %30’a, %50 burslu olanların burs oranı %55’e, %75 burslu olanların ise bursu %80’e yükseltilir.

SPOR BURSLARI:

Son üç yıl içerisinde milli takım kadrosunda yer alıp, resmi müsabakalara katılmış olan ve ilgili dalda aktif lisanslı sporculuğu devam edenlere, milli oldukları dalda üniversitemizin okul takımında yer aldıkları sürece ödemeleri gereken öğrenim ücreti üzerinden %75’e kadar indirim yapılabilir.

Türkiye kulüplerarası şampiyonalarda ve Türkiye liselerarası şampiyonalarda, ferdi ve takım olarak son üç yıl içerisinde ülke çapında ilk üçte yer alanlara, ilgili dalda üniversitemizin okul takımında yer aldıkları sürece ödemeleri gereken öğrenim ücreti üzerinden;

  •  Birincilik almış sporculara %50,
  • İkincilik almış sporculara %40,
  • Üçüncülük almış sporculara %30   oranlarına kadar indirim yapılabilir.

SANAT BURSLARI:

Güzel sanat dallarında uluslararası yarışmalarda birincilik alan öğrencilere sanat bursu verilmektedir.

KIZ ÖĞRENCİLERİMİZE POZİTİF AYRIMCILIK:

Kız öğrencilerimize yükseköğretime devam etmelerinin önünde maddi konuların engel oluşturmaması maksadıyla, ÖSYS sonucuna göre üniversitemizin ön lisans/lisans program/bölümlerinde tam burs dışında değişik oranlarda ilave bursumuz bulunmaktadır. Kız öğrencilerimize sağlanan ilave bursların şartları, kontenjanları ve burs oranı her akademik yıl öncesi belirlenerek duyurulmaktadır.

ŞEHİT EŞİ VE ÇOCUKLARINA BURS:

Üniversitemiz ön lisans/lisans, bölüm/programlarına yerleşen ve kayıt yaptıran, tam bursa hak kazananların dışındaki şehit eşi veya çocuklarına kayıt hakkı kazandıkları puan türüne göre ilave burs verilmektedir.

GAZİ, GAZİ EŞİ VE ÇOCUKLARINA BURS:

Gazinin kendisi, eşi ve çocuklarına kayıt hakkı kazandıkları puan türüne göre ilave burs verilmektedir

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE BURS:

Tam bursa hak kazananların dışındaki engelli öğrencilerimize kayıt hakkı kazandıkları puan türüne göre ilave burs verilmektedir.

DESTEK BURSLARI:

Maddi durumu yetersiz öğrencilerimize her akademik yıl içinde değerlendirilmek üzere destek bursu verilmektedir.

KARDEŞ ÖĞRENCİLERE BURS:

Üniversitemizde aynı düzey diploma programlarında öğrenim görmekte olan her bir kardeşe, ödemeleri gereken öğrenim ücreti üzerinden %10 oranında indirim yapıyoruz.

İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ BURS YÖNERGESİ