YERLEŞKEMİZ

Taksim Kampüsü

 

İstanbul Kent Üniversitesi’nin kurulu olduğu yerleşke, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Önceleri Alman Hastanesi olarak hizmet veren yerleşke, Alman Hayır Cemiyeti'nin katkılarıyla 6 Nisan 1846 tarihinde kurulmuştur.

Buradaki hastaların büyük bölümü İstanbul'a gelen Alman gemiciler ve yoksul Almanlardan oluşuyordu. İstanbul halkından da hastaneye büyük talep vardı. I.Dünya Savaşı sırasında hastane ana binası sivil hizmete bırakılmış, çocuk ve erkek servislerine ait 72 yatak askeri birliklere verilmiştir. Savaşta yaralanan Türk ve Alman askerler hastanede tedavi edilmiştir.

I.Dünya Savaşının bitiminde imzalanan mütarekename uyarınca bütün Alman ve Avusturyalılar İstanbul'u terk etmişler ve 2 Şubat 1919 da hastanede İngiliz hekim ve hemşireler çalışmaya başlamıştır. 1925-1928 yıllarında da hastaneyi Amerikalılar kullanmıştır.

Başlangıçta hastanede sadece Alman, Ermeni, Yahudi ve Yunan gibi azınlıkların tedavi görmesi mümkünken, zaman geçtikçe daha fazla Türk tedavi gördü. 1970 yılına gelindiğinde, Türk hasta oranı yaklaşık yüzde 90'a ulaşmıştı.

Eylül 1992 de Almanya ile Türkiye arasında imzalanan bir protokol ile Alman Federal Cumhuriyeti, Alman Hastanesi üzerindeki bütün haklarını ve kullanım imkânlarını İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfına devretmiştir. 2013 yılında ise hastane kapanmıştır.

2016 Ağustos’unda Resmi Gazetede yayınlanarak kurulan İstanbul Kent Üniversitesi, bu köklü yerleşkede 2017 – 2018 eğitim öğretim dönemiyle birlikte hizmet vermeye başlamıştır. Engelsiz Eğitim Vakfı (ENEV) tarafından kurulan İstanbul Kent Üniversitesi, alanında başarılı işlere imza atmış seçkin akademik kadrosu, öğrenci odaklı eğitim anlayışı, teknolojik altyapılı derslik ve laboratuvarlar ile öğrencileri bugünden geleceğin dünyasına hazırlamaktadır.

İstanbul Kent Üniversitesi

Adres : Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, No:71, 34433 Beyoğlu İSTANBUL

Telefon : +9 0212 610 10 10

E-Posta : info@kent.edu.tr

 

Kağıthane Kampüsü

Adres : Merkez, Cendere Cad. NO:24, 34406 Kâğıthane/İstanbul

Telefon : +9 0212 610 10 10

E-Posta : info@kent.edu.tr